Duševno zdravje mladih v Sloveniji v kontekstu globalnih kriz: stanje, dejavniki tveganja in varovalni dejavniki
Raziskovalna skupina: Metka Kuhar (vodja), Tanja Šraj Lebar, Irena Bolko
Ciljno-raziskovalni program V5-2306
Raziskava se osredotoča na analizo duševnega zdravja mladih v starosti od 16 do 24 let v Sloveniji. Usmerjena je v identifikacijo trenutnega stanja duševnega zdravja v ciljni skupini, vključno z prevalenco diagnosticiranih duševnih težav, samoporočanih duševnih težav in življenjskih stilov. Prav tako se osredotočamo na identifikacijo ključnih dejavnikov tveganja in varovalnih dejavnikov, preučujemo rabo duševnozdravstvenih storitev ter virov pomoči. Izvajamo tudi retrospektivno analizo stresorjev in skrbi, povezanih s pandemijo COVID-19, in analiziramo vpliv aktualnih globalnih kriz na duševno zdravje mladih. Na podlagi ugotovitev bomo predstavili priporočila za preventivne in kurativne ukrepe.
Raziskovalni projekt predstavlja pomemben korak k boljšemu razumevanju in obravnavanju duševnega zdravja mladih v Sloveniji, posebej v luči globalnih kriz. S poudarkom na subjektivnih kazalnikih duševnega zdravja bo raziskava pomagala ustvariti bolj celovito sliko stanja duševnega zdravja med mladimi v Sloveniji. To predstavlja doprinos ne samo akademski skupnosti, temveč tudi političnim odločevalcem in strokovnjakom z relevantnih področij (npr. s področij duševnega zdravja, izobraževanja, socialnega dela idr.), saj bo omogočilo boljše načrtovanje in izvajanje ukrepov, prilagojenih potrebam mladih.
V projektu intenzivno sodelujemo z različnimi uporabniki znanja na več ravneh, s čimer želimo doseči boljše razumevanje in uporabo naših rezultatov, spodbujati širšo razpravo in ozaveščenost ter prispevati k razvoju politik in praks na področju duševnega zdravja mladih. Aktivno vključujemo tudi mlade.
Objave in viri raziskave
Sledijo.
Znanstvene objave
Sledijo.
Različni viri
Sledijo.