Slovar izrazov s področja travme
Ob prevodih knjig s področja travme v slovenski jezik in ob pisanju prispevkov v slovenskem jeziku si sproti prizadevamo za iskanje čim ustreznejših izrazov v našem jeziku. Plod trenutnih prizadevanj lahko vidite na tej strani. Prevodi terminov so pospremljeni s primeri uporabe.
adverse experience – obremenjujoče izkustvo
Delo se posveča pestri paleti obremenjujočih izkušenj, posebej obravnava padce in druge nesreče, naravne katastrofe, zdravstvene posege, prinaša pa tudi obsežno gradivo, strukturirano po razvojnih obdobjih, o izgubah in žalovanju, ločitvi staršev, medvrstniškem nasilju in spolni zlorabi. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
arousal – vznemirjenost
Pogosto se v njih ‘skriva’ tudi vznemirjenost zaradi nekega preteklega pripetljaja, ki ga je trenutni dogodek ponovno priklical v zavest. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
charge – naboj
Ko so se njegovi starši vrnili, smo se dogovorili, da bomo raziskali, ali je to morda travmatski naboj, ki mu je ostal po zadnjem dogodku. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
collapse – kolaps
Zamrznitev in kolaps sta zadnja odziva na neizbežno grožnjo, ko odpadejo vse druge možnosti – pa čeprav je ta grožnja le mikrob v naši krvi. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
coupled – prepleten
Kadar slovo udari kakor strela z jasnega, sta šok in žalost neločljivo prepletena. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
detachment – odrezanost
Marsikdo pa je bil že znotraj izvorne družine prisiljen utišati, potlačiti, odrezati svoje občutke, da je lahko preživel domači teror. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
discharge – sprostiti
Pomembno je, da imajo možnost izraziti in sprostiti energijo, vezano na svoja čustva. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
felt sense – zaznani občutek
Psihično odpornost razvijamo tako, da z vztrajnim urjenjem utrjujemo zavedanje zaznanih občutkov. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
flashback – spominski preblisk
Običajne reakcije po katastrofi so motnje pri prehranjevanju in spanju, razdražljivost, duševna odsotnost, slabotnost udov, utrujenost, otopelost, glavobol, omrtvičenost, spominski prebliski, skrb za prihodnost, panika, občutek krivde preživelega. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
frozen – zamrznjen
Po enakih korakih, kot smo se jih že naučili v tej knjigi, bomo s spremljanjem zaznav, podob in občutkov nežno vodili otroka skozi vse občutke in zaznave zamrznjenosti, napetosti in prestrašenosti. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
grounding – prizemljitev
Če je kak otrok otrpel ali odsoten, lahko odrasli z njim naredi vajo za prizemljitev, da bo bolj prisoten. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
hyperarousal – pretirana/visoka vznemirjenost
Pretirano vznemirjenost živčnega sistema otrokom pomagamo zmanjševati tako, da angažiramo njihove notranje vire, ki slonijo na zaznavah. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
hypervigilance – pretirana opreznost
Simptomi vključujejo simptome žalosti in še specifične odzive, kot so spominski prebliski, preplašenost, pretirana opreznost, odrevenelost itd. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
neuroception – nevrocepcija
Porges je ta proces poimenoval nevrocepcija. (primer iz bloga Pomen polivagalne teorije za razumevanje komunikacij, travma terapijo in samopomoč)
overwhelmed – preplavljen
Toda modri starši znajo preprečiti, da bi se otrok preveč vznemiril in bil ‘preplavljen’. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
preoccupied – zaskrbljen
Kadar se otrok poškoduje ali je prestrašen, je razumljivo, da je tudi odrasli nekoliko vznemirjen in zaskrbljen. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
release – sprostiti
Igre, kot so kojot (ali tiger ali volk) lovi zajca, skakanje čez namišljeno vrv in druge, so jim uspešno pomagale ob zabavi sprostiti nekaj tesnobe. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
relieve – sprostiti
Tako risanje pomaga na dva načina: 1) senzomotorična dejavnost pri risanju pomaga sprostiti čustva prek umetniškega izražanja, ker angažira intuitivno desno stran možganov; in 2) ta proces da odraslemu dragoceno informacijo o tem, kaj vznemirja otroka in katera čustva se morajo še izraziti in jim je treba sočutno prisluhniti. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
settle – pomiriti
Starši in učitelji se lahko povežejo in otrokom v majhnih skupinah pomagajo pomiriti njihovo stanje vznemirjenosti. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)
social engagement – socialno angažiranje
Našo »najvišje razvito« strategijo – t. i. socialno angažiranje (angl. social engagement) načeloma uporabimo v primeru zaznane nevarnosti kot prvo. (primer iz bloga Pomen polivagalne teorije za razumevanje komunikacij, travma terapijo in samopomoč)
startle response – odziv preplašenosti
Simptomi vključujejo simptome žalosti in še specifične odzive, kot so spominski prebliski, preplašenost, pretirana opreznost, odrevenelost itd. (Primer iz knjige Skupaj premagujmo travme in stres, 2019)