Kraniosakralna resonanca

Kraniosakralna resonanca je eden od telesno usmerjenih pristopov, ki spodbuja naravne zdravilne procese v telesu, tako na fiziološki kot psihološki ravni.

 

Razvoj metode

Na podlagi dolgoletnih izkušenj s telesnimi terapijami ga je razvil mednarodno priznani učitelj Chintan Veet. V jedru pristopa je težnja k holističnemu razumevanju človeškega organizma, ki temelji na poznavanju anatomije, fiziologije, embriologije, sodobnih nevropsiholoških dognanj in drugih konceptov.

Predstavitev metode

Osrednji koncept tega pristopa je »dih življenja«, življenjska sila, ki vzdržuje in povezuje vse funkcije v telesu ter odpira pot do zdravja. »Dih življenja« se izraža kot subtilno ritmično valovanje ali »primarna respiracija«, ki je v našem organizmu prisotna v obliki t. i. biodinamičnih sil. Delo temelji na podpori lastne življenjske sile in omogočanju jasnejšega izraza »diha življenja«, kar omogoča vnovično vzpostavitev povezave med inertnim psihofizičnim stanjem ter zdravjem, inherentnim »primarni respiraciji«.

Po uvodnem pogovoru klient oblečen leži na masažni mizi. Izvajalec kraniosakralne resonance uporabi lahkoten, uglašen in specifičen dotik na določenih delih telesa (npr. stopalih, pod glavo, na križnici). Delo večinoma poteka v tišini, proces se po potrebi dopolni s pogovorom. Pri terapiji dosežemo stanja globoke sproščenosti, umirjenosti in spokojnosti, ki delujejo regenerativno in zdravilno.

 

»V globokem mirovanju danega trenutka leži modrost našega bitja. Ko pridemo v stik z mirovanjem, se odprejo vrata silam samozdravljenja in notranje harmonije.«      

— Chintan Veet, utemeljitelj Kraniosakralne resonance

Učinki

  • vpliv na fizično in duševno raven,

  • lajšanje bolečin, dodatna podpora ob akutnih in kroničnih boleznih,

  • podpora pri spoprijemanju z življenjskimi izzivi, težavami in stresom,

  • podpora med večjimi življenjskimi spremembami in krizami,

  • preventivno delovanje (krepitev imunske odpornosti in izboljšanje presnove),

  • pomoč v procesu samospoznavanja.

+ Literatura, viri

Chintan Veet (2014) Gradivo za izobraževanje iz Kraniosakralne resonance. V pripravi je knjiga.

Franklyn Sills (2011 in 2012) Foundations in Craniosacral Biodynamics: Volumes 1 & 2. North Atlantic Books.

Michael Shea (2007–2013) Biodynamic Craniosacral Therapy, Volume One – Five. North Atlantic Books.

The Craniosacral Podcast