Podpora kakovostnim odnosom

Naša življenjska pot je stkana iz različnih odnosov in pogosto se ne zavedamo, kako so nas izoblikovali naši zgodnji odnosi, pa tudi druge odnosne izkušnje.

 

Pot do sprememb

Odnosi so naše ogledalo, ki nam po eni strani zrcali, kaj bi bilo dobro ozavestiti, zaceliti, po drugi strani pa nam odraža prostor samorazumevanja in naklonjenosti do sebe, ki smo ga (že) izgradili.

Na kakovost različnih odnosov v odraslosti pomembno vplivajo prepričanja o sebi in drugih, ki smo jih razvili v odnosih s starši oz. skrbniki. Obrambni mehanizmi, ki smo jih razvili v otroštvu, lahko zelo ovirajo našo zmogljivost za vzpostavljanje zdravih, konstruktivnih odnosov. Na primer, pri odnosnih partnerjih lahko nenehno iščemo sprejemanje in potrditev, ki ju nismo prejeli kot otroci. Ali pa se pred odnosi zapiramo, smo prepirljivi ali napadalni, se delamo majhne, nadziramo ipd.

Na poti do sprememb se moramo najprej soočiti z lastnimi neprijetnimi občutki, kot so jeza, nemoč, strah, bolečina, ki se sprožajo v aktualnih odnosih, korenine pa imajo pogosto v preteklosti. Odpiranje lastni ranljivosti, sprejemanje odgovornosti za svoje odzive in ravnanje ter zavestno komuniciranje tlakujejo pot do (bolj) kakovostnih odnosov.

 

»Predstavljaj si, da stojiš v centru velikega kroga, razdeljenega na tri obroče. Zunanji obroč predstavlja obrambni sloj. Srednji obroč je sloj ranjenosti in ranljivosti, v katerem doživljamo strahove, negotovosti. Najbolj notranji obroč predstavlja jedro našega bitja, sedež naše esence, prostor, kjer smo v toku z eksistenco. V centru smo v globoko sproščenem odnosu do življenja, cenimo naše darove in edinstvenost ter ne občutimo potrebe po bojevanju. Naše popotovanje ni zgolj odkrivanje naše esencialne narave, temveč tudi razviti globoko sočutje in razumevanje za našo ranjenost, ranljivost in obrambne odzive.« 

— Krishnananda Trobe, utemeljitelj Learning love pristopa

Učinki:

  • prepoznavanje lastnih komunikacijskih vzorcev in obrambnih reakcij ter preseganje nekonstruktivnih odzivov,

  • razumevanje, sprejemanje in celjenje lastnih ran, ki so povezane z odnosi,

  • bolj zavestno komuniciranje, izhajanje iz lastnih občutkov, potreb, vrednot, in hkratna empatičnost do drugih,

  • učenje postavljanja mej in asertivnosti,

  • poglabljanje kapacitete za povezanost in bližino.